Znajomość języków obcych to umiejętność przydatna zarówno na rynku pracy, jak i w codziennym życiu. Wielu z nas nie wie jednak, jak skutecznie uczyć się języków. Jeśli chcesz się tego dowiedzieć, koniecznie czytaj dalej.
Ucz się prawidłowej wymowy
Wiele osób ucząc się języka pomija naukę wymowy. To błąd, który utrudni Ci zarówno naukę mówienia, jak i rozumienia ze słuchu w języku obcym. Ucząc się nowego słownictwa, zawsze sprawdzaj jego wymowę. Poszukaj też materiałów pokazujących, jak prawidłowo wymawiać dźwięki w języku, którego się uczysz. Nie znięchęcaj się, jeśli nie będzie Ci wychodzić – jak każda umiejętność, także wymowa wymaga praktyki.
Pamiętaj o powtórkach
Z pewnością nie zapamiętasz wszystkich informacji po tylko jednej sesji nauki. Dlatego bardzo ważne jest powtarzanie materiału. Do tego celu warto wykorzystać metodę Spaced Repetiton, która polega na powtarzaniu wiadomości w określonych odstępach czasu, dzięki czemu dostają się one do pamięci długotrwałej.
Ucz się systematycznie
Nauka każdego dnia przez 10 minut będzie skuteczniejsza, niż raz w tygodniu przez 2 godziny. Dlatego postaraj się codziennie mieć kontakt z językiem, którego się uczysz. Aby sobie to ułatwić, uczyń codzienną naukę swoim nawykiem – niech wejdzie Ci w krew jak mycie zębów czy poranna kawa. W tym celu zaplanuj ją w swoim kalendarzu i staraj się uczyć o stałej porze.
Osłuchuj się z językiem
Postaraj się jak najwięcej słuchać w języku obcym. Możesz wykorzystać podcasty, seriale, filmy, radio, filmiki na YouTube itp. Dzięki temu nie tylko poprawisz rozumienie ze słuchu, ale też poznasz melodię i intonację języka, ułatwisz sobie naukę wymowy i sprawisz, że język zacznie być dla Ciebie naturalny. Same plusy!
Nie kupuj tony materiałów
Zwłaszcza, gdy uczysz się popularnego języka, może kusić Cię, by kupić milion podręczników. Wbrew pozorom nie przyniesie to dobrych skutków – w efekcie nie będziesz wiedział, w co ręce włożyć, przez co… nie zrobisz nic. Ucząc się, korzystaj z maksymalnie 2-3 źródeł jednocześnie, aby uniknąć chaosu.
Ucz się słówek, które są dla Ciebie przydatne
Ucz się nie tylko tego słownictwa, które proponuje Ci podręcznik. Pomyśl o sobie – jakie masz zainteresowania? Jaki wykonujesz zawód? Jakich umiejętności chcesz się nauczyć? Naucz się słówek z nimi związanych już na początku – prawdopodobnie będą to tematy, o których będziesz często czytał i rozmawiał w języku obcym. Przykładowo, jeśli interesujesz się piłką nożną, nie zwlekaj z nauczeniem się, jak powiedzieć w obcym języku bramka, napastnik i posiadanie piłki.
Jeśli zastosujesz się do powyższych rad, Twoja nauka języka obcego z pewnością stanie się skuteczniejsza. Powodzenia!