Odpowiednie zarządzanie budżetem domowy daje poczucie kontroli i bezpieczeństwa. W odróżnieniu od sytuacji, kiedy żyjemy ‘od wypłaty, do wypłaty’. Brak zabezpieczenia zdecydowanie przekłada się na powstawanie sytuacji stresowych. Nieprawdą jest także stwierdzenie, że nie każdy może pozwolić sobie na regularne odkładanie pieniędzy. Nie musisz zaczynać od dużych sum, liczy się za to systematyczność i wyrobienie nawyku. Zobacz, dlaczego warto oszczędzać i jak robić to dobrze.
Dlaczego warto oszczędzać? Poczuj się bezpiecznie.
Nikt z nas nie czuje się komfortowo w sytuacji, w której musi pożyczać pieniądze i to niekoniecznie od banku, ale na przykład od znajomych, czy rodziny. Źle rozplanowany budżet domowy potrafi przysporzyć wielu problemów. Dlatego warto zadbać o poduszkę finansową, czyli fundusze na czarną godzinę, lub realizację wymarzonego celu.
Zawsze mając zapasowe pieniądze w zanadrzu, czujemy się bezpieczniej. Nawet jeśli nastanie nagła sytuacja, to nie zostaniesz postawiony pod ścianą. Regularne odkładanie to zabezpieczenie na przyszłość. Niestety według badania Assay Index z 2021 roku 44 proc. Polaków nie posiada żadnych oszczędności. Przekłada się to na zwiększające zadłużenie Polaków i brak poczucia bezpieczeństwa. Czemu Polacy nie oszczędzają?
Brak odkładania pieniędzy najczęściej wynika z przekonania, że nie stać nas oszczędzanie. Żyjemy od wypłaty do wypłaty i nie kontrolujemy swoich wydatków wystarczająco rzetelnie. W efekcie pieniądze rozchodzą się nam na boki, a w budżecie domowym panuje chaos. A przecież w oszczędzaniu nie chodzi tylko o odkładanie dużych sum. Wystarczy zacząć nawet od kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Zobacz, jak zacząć oszczędzać i robić to dobrze.
Jak zacząć oszczędzać?
W oszczędzaniu chodzi o wyrabianie pozytywnych nawyków. Dodatkowe pieniądze są nie tylko poduszką finansową, która daje nam poczucie bezpieczeństwa. Pieniądze te możemy przeznaczyć także na realizację naszych marzeń. Od czego zacząć oszczędzanie? W pierwszej kolejności przeanalizuj swój budżet. Przez miesiąc zapisuj każdy wydatek. Na koniec zrób podsumowanie. Gwarantujemy, że od razu rzuci Ci się w oczy, z czego mógłbyś zrezygnować na rzecz odkładania.
Drugim krokiem jest zaplanowanie budżetu i trzymanie się go w ciągu miesiąca. Kwotę, którą chcesz odłożyć, przelewaj na osobne konto od razu po wypłacie. Dzięki temu pieniądze nie będą Cię ‘kusić’. Oszczędzanie to kwestia wyrobienia w sobie nawyku. Z czasem zorientujesz się, że odkładanie danej kwoty jest automatyczne, a na suma na Twoim koncie, jakby sama się zwiększała.