Faktoring to usługa finansowa, która polega na przeniesieniu prawa do zapłaty na faktora. W przypadku zwykłego faktoringu płatnik jest informowany o tym, że dana firma zdecydowała się na tego typu usługę. Firmy faktoringowe oferują jednak kilka rodzajów faktoringu w tym cichy inaczej zwany tajnym, lub ukrytym. Jak działa cichy faktoring i w jakiej sytuacji najlepiej jest z niego skorzystać? Sprawdź!
Co to jest cichy faktoring?
Tajny faktoring wygląda podobnie, jak zwykły jednak w jego przypadku kontrahent nie jest informowany o tym, że wierzyciel ustanowił cesję wierzytelności. Dla firmy faktoringowej tego rodzaju usługa wiąże się z większym ryzykiem. W takim przypadku faktor nie kontaktuje się z kontrahentem i tym samym nie ma możliwości zweryfikowania transakcji. W faktoringu jawnym firma faktoringowa może sprawdzić, czy wierzytelność istnieje. Aby uniknąć problemów, faktor może jedynie sprawdzić wypłacalność firmy, która chce sprzedać fakturę. Na taki rodzaj usługi mogą liczyć przede wszystkim przedsiębiorstwa bez zaległości w ZUS i US oraz bez negatywnych wpisów w BIG.
Czy faktoring cichy się opłaca?
Tajny faktoring nie jest popularną usługą i przedsiębiorcy chętniej decydują się na faktoring jawny. Faktoring cichy ze względu na ryzyko, które ponosi firma faktoringowa, jest z reguły droższy niż faktoring jawny. Niekiedy faktor wymaga od właściciela firmy dodatkowego zabezpieczenia rzeczowego przy faktoringu ukrytym. Faktoring cichy ma jednak swoje zalety, które sprawiają, że będzie to dobre rozwiązanie dla niektórych firm. Przede wszystkim przedsiębiorca nie musi martwić się o pogorszenie relacji biznesowych ze swoimi kontrahentami. Kontrahent nie zostanie poinformowany o tym, że prawo do zapłaty zostało przeniesione na faktora. W ten sposób można zmniejszyć liczbę formalności, które wiążą się z jawnym faktoringiem.
Podsumowanie
Faktoring cichy dla wymagających firm oraz dla przedsiębiorców, którzy nie chcą pogarszać swoich relacji biznesowych, jest ciekawym rozwiązaniem. Tego typu usługa zyskuje coraz większą popularność w Polsce i wiele firm korzysta z usług firm faktoringowych. Jest to dobry sposób na poprawę lub utrzymanie dobrej płynności finansowej firmy. Dzięki faktoringowi firma nie musi czekać na to, aż kontrahent opłaci fakturę, która ma odroczony termin płatności. Kwota, którą otrzyma przedsiębiorca, jest pomniejszona o prowizję, którą pobiera faktor, jednak nawet w takiej sytuacji może być to opłacalne rozwiązanie. Dzięki tajnemu faktoringowi uzyskasz pieniądze szybciej i nie pogorszysz relacji biznesowych.