Czy singiel żyje za grosze?
Niektórym wydaje się, że osoba żyjąca w pojedynkę, czyli singiel na utrzymanie wydaje grosze. Nie jest to prawda. Musi opłacić mieszkanie, wyżywienie, dojazdy do pracy, pokryć koszt samochodu, jeśli go ma (OC, paliwo, naprawy). Jest to dla niego spory wydatek. Poza tym płaci za kursy, jeśli podnosi kwalifikacje, opłaca koszt ubezpieczeń i planów emerytalnych, czasami pozwala sobie na wyjazd na urlop, ma też dostęp do różnorodnych rozrywek (jeśli ma małe fundusze to ogranicza swoje hobby). Licząc wszelkie potrzeby singiel potrzebuje na życie ok. 4 400 złotych lub więcej. Nie stać go na pracę za 2000-3000 złotych. Zdarza się, że pracuje za niewielkie pieniądze, ale ma do tego drugą pracę i jakoś spina domowy budżet.
Życie może być drogie
Wynajem kawalerki poza centrum lub raty kredytu hipotecznego oraz czynsz pochłaniają prawie połowę zarobków. Są to zdecydowanie największe domowe wydatki singla. Jeśli zachoruje to leczenie też może pochłonąć spore pieniądze, jest to sprawa jak najbardziej oczywista. Singiel nie może pracować za grosze, ponieważ się nie utrzyma – takie są polskie realia. Musi robić wszystko, aby mieć nieco większe pieniądze. Nie stać go na wegetację – zresztą w naszych czasach nikt nie chce wegetować, każdy szuka wyższych zarobków, ponieważ dzięki temu może zarobić na życie. Przeciętna płaca rzędu 3600 złotych miesięcznie netto to dla singla za mało. Jeśli może dorobić to dobrze, ale nie zawsze singiel ma takie możliwości.
Czasami singli nie stać na własne mieszkanie
Wówczas muszą przemyśleć własne wydatki i albo zmienić pracę, albo zamieszkać w jednym miejscu z innymi singlami. Może też mieszkać z rodzicami, co jest krępujące dla obu stron – 30-latek mieszkający z rodzicami w małym mieszkaniu ma poczucie życiowej porażki. Z tego powodu należy szukać samodzielnego mieszkania w dobrej lokalizacji, które sprawdzi się najlepiej. Single nie kupują wielkich mieszkań. Przeważnie mają 35-40 metrów kwadratowych. Większe mieszkania są poza ich zasięgiem finansowym. Single zarabiający dużo – np. informatycy, prawnicy czy lekarze mogą sobie pozwolić na większe mieszkania lub nawet domy. Osoby zarabiające niewiele mają spory problem. Nie ma co do tego wątpliwości. Niejedna osoba pragnie skorzystać z wygód, ale nie każdy ma na nie szansę. Coraz więcej osób docenia własne lokum, a single nie są tutaj wyjątkiem.
Podsumowując, życie singla nie jest tak łatwe, jak niejednej osobie mogłoby się wydawać. Wydaje sporo, zarabia przeciętnie, czasami boryka się z problemami finansowymi.