Kredyt można spróbować zaciągnąć samodzielnie, ale nie jest to jedyna opcja. Zawsze jest możliwość zwrócenia się po pomoc do profesjonalnego doradcy kredytowego, na co wiele osób się decyduje, zwłaszcza w przypadku zobowiązań na większe kwoty. Pojawia się jednak pytanie, ile za takie wsparcie będzie trzeba zapłacić i czy opłaca się z niego skorzystać.
Jest to kwestia, którą warto wyjaśnić, ponieważ pojawia się w związku z nią wiele mitów, mogących wpływać na decyzje podejmowane przez potencjalnych kredytobiorców, a więc w konsekwencji również na ostateczny koszt zobowiązania. Wszystkie najważniejsze zagadnienia zostaną omówione poniżej!
Jaki jest koszt usług doradcy kredytowego dla klienta?
Z racji na fakt, że w wielu przypadkach doradca kredytowy otrzymuje wynagrodzenie bezpośrednio od banku, w którym dana osoba zaciągnęła kredyt, dla klienta skorzystanie z usług specjalisty nie wiąże się z żadnymi opłatami. Przy takim układzie nie trzeba bać się o ukryte koszty czy prowizję podwyższającą kwotę kredytu.
Oznacza to, że zwracając się do eksperta, na pewno nic nie stracimy, a możemy tylko zyskać. Przede wszystkim z racji na to, że specjalista pomoże w wybraniu najlepszej oferty, oszczędzając czas klienta i niwelując ryzyko popełnienia błędu.
Jednocześnie nie ma opcji, aby doradca polecił nieatrakcyjny kredyt, tylko po to, aby otrzymać wynagrodzenie. Profesjonalni doradcy kredytowi (których nie należy mylić z doradcami bankowymi, pracującymi tylko dla jednej instytucji finansowej) współpracują z wieloma bankami jednocześnie. To oznacza, że mogą pomóc klientowi wyselekcjonować najkorzystniejszy kredyt i nadal zarobić, a nie są ograniczeni do zaledwie kilku niekoniecznie dobrych ofert.
Czy opłaca się skorzystać z profesjonalnej pomocy?
Wsparcie doradcy kredytowego jest wartościowe nie tylko dlatego, że nie trzeba za nie płacić. Oznacza ono znaczną oszczędność czasu i nerwów, w szczególności, jeśli chodzi o bardziej złożone kredyty (np. kredyty hipoteczne, które mało kto zaciąga wyłącznie własnymi siłami).
Większość osób nie posiada rozbudowanej wiedzy w zakresie finansów i bankowości, ani tym bardziej wieloletniego doświadczenia w tej kwestii – to zupełnie normalne. Natomiast zamiast godzić się z ryzykiem popełnienia kosztownego błędu, najlepiej zdać się na pomoc zaufanego eksperta. Dobry doradca kredytowy powinien przede wszystkim cieszyć się pozytywnymi opiniami dotychczasowych klientów – to najlepsze świadectwo jakości jego pracy oraz odpowiedniego podejścia do kredytobiorców.