W życiu większości z nas nadchodzi taki moment, gdy podejmujemy ważną decyzję życiową, pragniemy spełnić marzenia czy zrealizować plany nie cierpiące zwłoki. Często zdarza się, że brakuje nam funduszy na ten cel ze względu na dość sporą kwotę pieniędzy którą potrzebujemy. Mało kto może pozwolić sobie na kupno domu za gotówkę, spontaniczny wyjazd na zagraniczne wakacje czy generalny remont mieszkania bez odpowiedniego zaplecza finansowego. Często wtedy zaczynamy ubiegać się o kredyt. Co ciekawe, Polacy coraz chętniej zaciągają kredyty, które jeszcze kilka lat temu wzbudzały u większości społeczeństwa obawy i strach przed problemami w ich spłacie. Obecnie możemy spotkać się z coraz większą elastycznością w tej kwestii ze strony banku. Na rynku finansowym dostępnych jest wiele rodzai kredytów. Na który się zdecydować? Jak dopasować cel kredytu do jego konkretnego rodzaju? Wszystkiego dowiecie się w tym artykule.
1. Kredyt hipoteczny.
Tego rodzaju kredytu chyba nie musimy przedstawiać. Obecnie około 4 milionów Polaków posiada aktywny kredyt hipoteczny. Wiele osób ma już spłacony kredyt, w tym duży odsetek spłacił go przed ostatecznym terminem. Zgodnie z definicją zostaje on zaciągany na zakup nieruchomości lub jego budowę. W zależności od pożyczanej kwoty może różnić się okresem spłaty ( nawet do 30 lat). Procedura jego udzielenia jest dość skomplikowana i wymaga czasu. Potencjalny kredytobiorca zostaje sprawdzony w Biurze Informacji Kredytowej (BIK), bank wylicza jego zdolność kredytową (kwotę pozostającą po odliczeniu wszystkich miesięcznych wydatków od całości dochodów), pod uwagę zostaje brana kwota miesięcznego dochodu, jego wiek i wykształcenie oraz rodzaj posiadanej umowy w pracy.
2. Kredyt konsumpcyjny.
Cieszy się on niezwykłą popularnością wśród polskiego społeczeństwa. Okres jego spłaty nie należy do długich, ze względu na cel jego zaciągania. Polacy są społeczeństwem konsumpcyjnym, zatem często zaciągają zobowiązania na poczet zakupu między innymi: samochodu, sprzętu RTV i AGD. Wedle starego przysłowia “zastaw się, a postaw się” w dalszym ciągu lubimy chwalić się nowymi gadżetami, niekoniecznie ujawniając źródło jego sfinansowania.
3. Kredyt inwestycyjny.
W Polsce panuje przekonanie, że ten rodzaj kredytu przeznaczony jest dla osób odważnych, lubiących ryzyko. Czy w rzeczywistości tak jest? Niech każdy oceni to według swoich prywatnych kryteriów. Kredyt inwestycyjny cieszy się niezwykłą popularnością u przedsiębiorców. Zaciągany jest na poczet zakupu akcji lub papierów wartościowych. Statystyczny Kowalski rzadko kiedy inwestuje swój kapitał. Aby proces ten przyniósł zamierzane dochody inwestor powinien posiadać rozległą wiedzę na temat inwestycji giełdowych.
4. Kredyt konsolidacyjny.
Jest optymalnym sposobem połączenia kilku kredytów w jedno zobowiązanie. Będzie świetnym pomysłem dla osób, którym wielkiego problemu przysparza pojedyncza spłata każdego z długów. Za sprawą kredytu konsolidacyjnego mamy możliwość zespolenia wszystkich obciążeń w jeden kredyt, zminimalizowania miesięcznych rat oraz poprawienia naszej sytuacji finansowej.
Pamiętajmy również o tym, że kredyt jest bardzo ważnym zobowiązaniem wiążącym nas z bankiem na kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt lat w zależności od rodzaju i kwoty długu. Warto przed podjęciem ostatecznej decyzji przeanalizować wszystkie oferty banków, nie ulegać impulsom. Zalecane jest, by przed udaniem się do placówki bankowej policzyć jaką kwotę musimy zaciągnąć i jaką kwotę jesteśmy w stanie przeznaczyć na spłatę zobowiązania.
”