Rozmowa kwalifikacyjna – jak się do niej przygotować

Rozmowa kwalifikacyjna – jak się do niej przygotować

Rozmowa kwalifikacyjna

Otrzymałeś zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną? Oznacza to, że pracodawca docenił twoje doświadczenie i umiejętności. Teraz musisz dobrze przygotować się do spotkania, dzięki temu zyskasz pewność siebie i dobrze wypadniesz przed przyszłym pracodawcą. Na czym powinieneś się skupić?

Rozmowa kwalifikacyjna – jak się do niej przygotować

Najważniejsze to wiedzieć, czym dokładnie zajmuje się firma, w której starasz się o pracę. Zdobądź jak najwięcej informacji, dowiedz się jakie ma produkty, ile zatrudnia pracowników, jaką ma historię i sprawdź, co ostatnio działo się w firmie. Pracodawca doceni twoją wiedzę na temat firmy i na pewno weźmie pod uwagę wybierając przyszłego pracownika. Obejrzyj również profil osoby, która będzie z tobą rozmawiać. Sprawdź, jak rozwijała się jego kariera w firmie i jakie ma zainteresowania. Zdobywając więcej informacji będziesz bardziej pewny siebie i nawiążesz dobry kontakt z rekruterem. Warto jest podczas rozmowy wtrącić przykłady radzenia sobie z różnymi sytuacjami na własnym przykładzie. Jeżeli wiesz, że firma stawia duży nacisk na pracę w grupie, to wykaż się posiadaniem takiej kwalifikacji nawiązując do konkretnej sytuacji z życia lub poprzedniej pracy. Możesz w takim przypadku opowiedzieć, jak udało ci się rozwiązać konflikt w twoim zespole.

Ważne jest, abyś zadbał o własny wizerunek w sieci. Przejrzyj dokładnie internet, portale społecznościowe i sprawdź, jakie informacje na twój temat może zobaczyć pracodawca. Upewnij się, że nie znajdzie on żadnych kompromitujących twoją osobę zdjęć. Zablokuj swoje prywatne profile na portalach społecznościowych, jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś.

Jak poradzić sobie ze stresem

Dobrym sposobem na poradzenie sobie ze stresem i pozwalającym dobrze przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej jest przećwiczenie w domu przed lustrem odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Możesz dopytać się kogoś, kto już pracuje w danej firmie, w jaki sposób przebiegała jego rozmowa albo poszukać w internecie najczęściej zadawane pytania. Pamiętaj też, że musisz wiedzieć jakie informacje zamieściłeś w CV. Rekruter może zagłębić się w analizę dokumentu i dopytywać o to, czym się zajmowałeś. Odpowiadaj szczerze i nie próbuj niczego upiększać, bo możesz się pogubić, a to szybko wpłynie na twoje zachowanie i na to, jak zostaniesz odebrany.

Pracodawca zapewne zapyta, ile chciałbyś zarabiać. Przeanalizuj sytuacje firmy i raporty płacowe oraz ustal, ile możesz zarobić na tym stanowisku. Dzięki temu podasz kwotę, która powinna zadowolić Ciebie i pracodawcę.

Dodaj komentarz